| Inni vagy nem inni? | 2012-04-12 00:00:00 |
|
Mármint az edzésen. A magam részéről egyértelműen nem, azaz nem iszom az edzésen. A 33 év alatt tíznél kevesebb alkalommal voltam kénytelen mégis ezt tenni. Ugyanakkor egyre többször hallja az ember, hogy nem egészséges egy-másfél-két órát intenzíven edzeni ivás nélkül. Más edzéseken (pl. aerobic) pedig kifejezetten ivás-szüneteket tartanak. | |
Félreértés ne essék, itt csak az edzés közbeni ivásról van szó. A tiszta víz ivása mindannyiunk számára fontos és a rendszeresen és intenzíven edzők - mint mi - igyanak meg naponta 2-3 liter vizet! Ez feltétlenül szükséges az egészséges élethez!
Az újonnan beiratkozók között egyre többen vannak, akik igénylik, hogy az edzés közben - akár többször is - ihassanak pár korty vizet. Más edzésen ehhez szoktak hozzá, illetve a sok cikk, ami ebben a témában megjelent, jelentősen befolyásolja őket. Tudományos értelemben természetesen indokolt az ivás edzés közben.
Korábban a házirendünk nem engedélyezte az ivást edzésen, bár ezt eddig is meg lehetett oldani, pl. ha valaki kikérezkedett a mosdóba. Mindig mindenki kimehetett. Kis gyerekeknél úgy tettünk a teremben is, mintha nem vennénk észre. A Manócska edzésen pedig eddig is ajánlott volt hozni egy kis üveg vizet.
Edzéseinken rendszeresen (2-3 alkalommal biztosan) tartunk rövid szünetet, ez általában 5 vagy 10 'falérintéses kocogás'. Küzdelem, erőnlét, általában a nagyon intenzív szakasz után van ez a kocogás, mely a teremben hosszában oda-vissza történik, közben megigazítjuk az edzőruhát, kifújjuk magunkat, lerázzuk az izmainkat.
Megfelelő kompromisszumnak tűnik, hogy ezen kocogás-szünetek közben, aki igényli, ihasson egy-két kortyot. Néhány szabályt azonban be kell tartanunk:
- Vizet (ételt, italt) a tatamira vinni továbbra is tilos!
- Csak a kocogás-szünetben (és a mosdóban) szabad inni.
- Egyszerre mindig csak pár kortyot!
Ezzel továbbra is megmarad az edzések tradicionális jellege, ugyanakkor haladunk a korral is. Sanyi bácsi elmesélte, hogy az USÁ-ban azt tapasztalta, hogy egy órás intenzív edzések vannak és közben tartanak egy-két rövid szünetet, amikor szabad inni.
Engedtessék meg, hogy továbbra is úgy gondoljam, a felnőttek kibírnak egy edzést ivás nélkül. Viszont nem szeretném tiltani. Sem propagálni. A három T-betűs kategóriában (tiltott, tűrt, támogatott) átkerült a középsőbe. Megköszönöm, ha egy hozzászólásban megírod, hogy van ez nálatok az edzésen!
| |
Hozzászólások (1) - A hozzászóláshoz be kell lépned.
2012-04-14 22:38:50 JozsóMég jól emlékszem a kezdetekre, amikor az edzéseken többször is rosszul lettem
edzetlenségem miatt és ki kellett kéredzkednem, hogy igyak egy kis vizet.
Ezért ezt nem hogy tiltanám, de természetesnek tartom.
Ehhez nem kell gyereknek lenni.
Viszont, ahogy ezt te is írtad ez sem a tatamin, de még a dojoban sem volt
megengedett. Egyszerűen nem fér bele a hely szellemiségébe, azaz tiszteletlenség.
Aki ezt nem érzi, azzal bajok vannak, mert aki nem tiszteli a dojot, az nem
tiszteli a hagyományokat, a mesterét és a jitsus társait, azaz nem jitsuznia
kellene, hanem mondjuk aerobikoznia, mert ott ez nem elvárás.
|